- Kedy je potrebné riešiť prihlásenie do letného tábora? Je v júni už neskoro?
Cestovné kancelárie tábory predávajú od januára,v máji bývali obvykle vypredané. Posledné roky sa však objavilo obrovské nekontrolované množstvo nových nelegálnych „neoprávnených organizátorov“ síce s pestrou webstránkou, ale podnikajúcich bez licencie, bez poistenia pre prípad insolventnosti organizátora a bez akéhokoľvek oprávnenia ku komerčnému predaju. Nelegálni "organizátori" spôsobili, že ponuka táborov je obrovská a nie je žiaden problém zakúpiť si tábor v júni. Pretlak neoprávnených organizátorov však speje k situácii, že sa "musí niečo stať" aby zodpovedné úrady konečne začali nelegálne a komerčne ponúkané tábory kontrolovať a riešiť stav, ako je možné, že veľké množstvo detských táborov zverejnených na internete a sociálnych sieťach nie je organizovaných legálne v zmysle platnej legislatívy.
Neoprávnené organizácie, fyzické osoby alebo občianske združenia verejne a komerčne predávajúce tábory štát zatiaľ nijako nekontroluje, preto sa táto nelegálna činnosť poriadne "rozbujnela". Kontrolným orgánom štátu na počudovanie nevadí , že nelegálni „ podnikatelia“ z neoprávnených komerčných aktivít verejne ponúkaných cez sociálne siete neodvádzajú štátu dane. Na Slovensku je to aktuálne tak.
Cestovné kancelárie s licenciou na podnikanie ako jediné z organizátorov detských táborov odvádzajú v súlade so zákonmi štátu dane z príjmu a povinne platia aj poistenie pre prípad insolventnosti organizátora. Prečo sú ale cestovné kancelárie diskriminované a prečo štát nevyžaduje rovnaké povinnosti od všetkých subjektov, ktoré verejne na sociálnych sieťach komerčne predávajú svoje tábory ?
- Tábory ponúkate od roku 1991. Ako sa menilo organizovanie táborov? A ako sa zmenili deti?
Ako sa zmenilo organizovanie táborov je vysvetlené vyššie. V roku 1991 dôsledne platili pravidlá, ktoré museli organizátori dodržať, preto organizátorov bolo málo a kvalita sa dodržiavala . Dnes je problém je v tom, že štátne orgány kontrolujú iba činnosť legálnych organizátorov s platnou licenciou. Podvodom podnikajúcich "organizátorov", verejne na internete a sociálnych sieťach neoprávnene ponúkajúcich svoje tábory nikto nekontroluje, hoci obchádzajú zákony a deformujú trh.
Deti sa nezmenili, stále vedia oceniť dobrú zábavu a prekvapká, priravené táborovými vedúcimi. Dobrý tábor znamená dobrá zostava zanietených táborových vedúcich.
- Ako zvládajú deti odlúčenie od rodičov v pobytových táboroch? Ako riešite prípady, keď sa deťom cnie za domovom? Ako často sa deti/tínedžeri chcú a idú domov?
Prevažná väčšina detí sa po pár hodinách zapojí do táborového života a tešia sa z kamarátov aj pripravených aktivít. Občas sa však nájde aj dieťa, ktoré do tábora nechcelo ísť , a také dieťa presne vie, ako „ spracovať svojho rodiča “ aby ho z tábora zobral. Každý deň bude telefonovať a vymýšľať si historky čo všetko sa mu nepáči - a aj keď rodič nakoniec zistí, že všetky „historky“ boli vymyslené, svojmu dieťaťu vyhovie. Nie každé dieťa sa hodí do tábora, niekto sa radšej hrá doma alebo trávi prázdniny u babky. Vypracovaná metodika CK CEVARM k práci v tábore pamätá aj na to ako sa stať dobrým „ náhradným rodičom“ . Deti veľmi oceňujú rozhovory so svojim vedúcimi,preto táborových vedúcich vedieme k tomu, aby boli nielen náhradnými rodičmi, ale aj kamarátmi.
- Na aké situácie v tábore by mal rodič pripraviť dieťa/tínedžera?
Rodičom hovoríme, že je dôležité, aby si dieťa v tábore našlo aspoň jedneho vedúceho, ktorému bude dôverovať - či to bude oddielový vedúci, hlavný vedúci tábora , zdravotník alebo inštruktor - mala by to byť akási „bútľavá vŕba“ ktorej sa zdôverí s každým svojim „problémom alebo problémikom“ a koho požiada o pomoc ak ju bude potrebovať. Ak dieťa o svojom problémiku nikomu nič nepovie, nikto mu nebude môcť byť nápomocný. V tábore sa stretnú rôzne povahy detí, stanú rôzne situácie a nie všetci sú hneď kamošmi. Dôležité je aby deti situácie, ktoré samé nezvládnu riešli spolu so svojimi náhradnými rodičmi a kamarátmi - táborovými vedúcimi.
- Čo všetko zisťujete od rodiča pred vstupom dieťaťa do pobytového tábora? Čo všetko by ste o dieťati mali vedieť?
Rodič pri nástupe odovzdá Vyhlásenie o zdravotnom stave dieťaťa, vo Vyhlásení uvedie lieky, ktoré dieťa príležitostne berie a všetky zvláštnosti o ktorých by mali zdravotník a vedúci tábora ako náhradní rodičia vedieť( napr. alergia na mlieko, strach z pavúkov, v minulosti prekonal epileptický záchvat, ale aktuálne je zdravý...)
- Ako sa riešia potravinové alergie? Dokáže sa táborová kuchyňa prispôsobiť špecifickým potrebám?
V prihláške rodič uvedie, či má záujem o niektorú z ponúkaných možností diét
- Koľko by malo dieťa dostať na pobytový tábor vreckové?
Vreckové doporučujeme max 2-3 eur na deň, peniaze doporučujeme odovzdať pri nástupe do úschovy vedúcemu , z „táborového trezoru“ si deti denne vyzdvihnú časť vreckového. S malými deťmi nakupuje vedúci, o výdavkoch vedie evidenciu
- Aké máte pravidlá pre používanie mobilov a elektronických zariadení (herné konzoly, tablety) u detí a tínedžerov? Ako často a kedy môžu telefonovať domov?
- Na telefonovanie z tábora a do tábora je z dôvodu nenarúšania programu vyhradený čas odpočinku poobede od 13,30 - 14,30, v ostatnom čase sú vypnuté mobily detí uložené u vedúcich. Deti bez problémov pravidlo dodržiavajú, nájde sa samozrejme aj výnimka, o pravidlách telefonovania sú však rodičia informovaní už pri vypisovaní prihlášky do tábora. Ak vznikne s dieťaťom v tábore zdravotný alebo iný problém, vedúci tábora kontaktuje rodiča bezodkladne.
Odpovede boli vypracované na základe požiadavky denníka SME